Različne španske inštitucije so včeraj, 17. junija, objavile poročilo o razpadu elektroenergetskega sistema na Iberskem polotoku, ki se je zgodil 28. aprila letos. Kot vzrok za razpad so v poročilih izpostavile predvsem nihanje napetosti, ki je povzročilo prekoračitev najvišje dopustne vrednosti, to pa je vodilo v zaporedne izpade proizvodnih enot. Ti izpadi so stanje še poslabševali in na koncu privedli do razpada elektroenergetskega sistema. V poročilih so še izpostavili, da so se nekateri proizvodni viri odzvali neustrezno in v nasprotju z veljavnimi pravili.
Hkrati je tudi španska vlada včeraj objavila obširno poročilo, v katerem so predstavili vzroke za razpad na Iberskem polotoku. Poročilo naj bi bilo pripravljeno brez sodelovanja operaterja španskega prenodnega omrežja, družbe Red Electrica (REE), ki se je distanciral od ugotovitev v poročilu španske vlade. Kmalu po objavi poročila španske vlade je REE na združenje evropskih operaterjev prenosnega omrežja (ENTSO-E) poslal svoje poročilo, kar po oceni družbe ELES kaže na neusklajenost med sistemskim operaterjem in vlado. Razloge za takšno neusklajenost lahko iščemo v morebitni odškodninski odgovornosti in tudi lastniški strukturi REE. Samo 20-odstotni delež družbe namreč obvladuje država, večinski delež pa obvadujejo zasebni investitorji.
Določena neusklajenost in trenja prav tako obstajajo med združenjem španskih proizvajalcev električne energije in ENTSO-E, ki mu proizvajalci očitajo, da pri preiskavi ne upošteva vseh znanih dejstev. Prizadevajo si, da se iz preiskave izključi španskega sistemskega operaterja REE, saj naj bi bilo mogoče le tako zagotoviti neodvisnost preiskave.
Direktor družbe ELES mag. Aleksander Mervar sicer že leta javno zagovarja stališče, da slovensko elektroenergetsko omrežje ostane v lasti države, to pomeni v upravljanju družbe ELES in petih distribucijskih družb. Tako stališče utemeljujejo predvsem izkušnje v državah članicah EU, med drugim tudi Španije. Družbe, ki imamo v lasti oziroma upravljanju slovensko elektroenergetsko omrežje, smo namreč strogo regulirane s strani Agencije za energijo. Slednja nam določa t.i. regulativni okvir, v njegovem okviru priznane stroške in donos na vloženi kapital. Primarno smo usmerjene k zagotavljanju kakovostne in zanesljive oskrbe, ne k zasledovanju dobička. Poudarjamo, zasebni kapital ima povsem drugačne interese od javnega in primarno ne zasleduje kakovostne oskrbe.
Za ELES bodo sicer v zvezi z mrkom na Iberskem polotoku ključne ugotovitve oziroma poročilo delovne skupine ENTSO-E.
Gre za specializirano skupino z močno strokovno sestavo – v njej med drugimi tvorno sodeluje tudi predstavnik družbe ELES – ki bo podrobno analizirala vse okoliščine dogodka ter pripravila celovit nabor priporočil in ukrepov za izboljšanje zanesljivosti in odpornosti elektroenergetskih sistemov v prihodnje.
Predvideva se, da bo poročilo objavljeno do konca letošnjega julija, končno poročilo pa, po optimističnih ocenah, sredi meseca oktobra. Obseg in kakovost analize bo medtem v veliki meri odvisna predvsem od razpoložljivosti in kakovosti podatkov, ki jih bosta španski in portugalski sistemski operater posredovala delovni skupini.
V slovenskem elektroenergetskem sistemu smo v zadnjih letih namenili veliko pozornosti učinkovitemu obvladovanju napetostnih razmer, ki so ključne za stabilno delovanja sistema. V ta namen smo v okviru projekta SINCRO.GRID izvedli več naložb, med drugim vgradnjo STATCOM v RTP Beričevo, variabilnih dušilk v RTP Divača in RTP Cirkovce ter kondenzatorja v RTP Divača. Ti elementi omogočajo v razmerah vse večje spremenljivosti pretokov moči po omrežju in spremenljivosti proizvodnje obnovljivih virov fleksibilno in odzivno obvladovanje napetosti. Poleg teh ukrepov na slovenskem omrežju smo skupaj s sistemskim operaterjem hrvaškega prenosnega omrežja razvili tudi orodje za koordinirano vodenje napetosti, ki služi operaterjem pri odločitvah glede optimalnega napetostnega profila na območju Slovenije in Hrvaške.
Na podlagi napetostnih težav v elektroenergetskih sistemih južne Evrope smo že lani predlagali ustanovitev posebne delovne skupine na ravni evropskega združenja ENTSO-E, ki jo vodi Elesov strokovnjak. Namen te skupine je celovita obravnava izzivov povezanih z napetostnim vodenjem, predvsem pa razvoj skupnih priporočil in tehničnih rešitev za izboljšanje napetostne stabilnosti v tem delu evropskega prenosnega sistema.