V družbi ELES odgovarjamo na pogosta vprašanja s področja hrupa daljnovodov.
Hrup v bližini visokonapetostnih prenosnih daljnovodov in z zrakom izoliranih stikališč povzroča tako imenovana korona, ki se pojavlja na faznih vodnikih, spončnem materialu in drugih delih, priključenih na visoko napetost. Pojav korone je izrazitejši v slabem vremenu oziroma kadar je vlažnost zraka izredno visoka, še izrazitejši pa v času padavin. Stalen vir hrupa v razdelilnih transformatorskih postajah so tudi visokonapetostni energetski transformatorji, pri katerih hrup povzročajo hladilni ventilatorji in vibriranje lamelnih plošč v transformatorskem jedru.
Zakonodaja, ki obravnava hrup v bližini elektroenergetskih naprav, je opredeljena z Uredba o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju (Uradni list RS, št. 43/18 in 59/19). Ta uredba med drugim določa mejne vrednosti za vire hrupa, med katere uvrščamo tudi elektroenergetske vire. Elektroenergetski objekti spadajo med industrijske vire hrupa, zato je treba upoštevati mejne vrednosti v preglednici 4 Priloge 1 k Uredbi.
V skladu s 13. členom Uredba o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju (Uradni list RS, št. 43/18 in 59/19) je upravljavec vira hrupa dolžan izvajati obratovalni monitoring hrupa. V skladu z 9. členom Pravilnika o prvem ocenjevanju in obratovalnem monitoringu za vire hrupa ter o pogojih za njegovo izvajanje je treba obratovalni monitoring za elektroenergetske vire hrupa opraviti na tri leta. Meritve hrupa in modelne izračune lahko izvaja organizacija, ki je od Ministrstva za okolje in prostor pridobila pooblastilo za izvajanje prvih meritev in obratovalnega monitoringa za vire hrupa.
Informacije o tovrstnih motnjah pošljite na e-naslov info@eles.si.