Skladno z zakonodajo je družba ELES kot sistemski operater prenosnega elektroenergetskega omrežja dolžna javnost obveščati o postopkih sprejemanja in implementacije evropskih uredb, ki urejajo področje prenosa električne energije.
Uredba 2015/1222 o določitvi smernic za dodeljevanje zmogljivosti in upravljanje prezasedenosti (v nadaljevanju: CACM) je prvi od kodeksov omrežij, ki je že začel veljati, in sicer 14. 8. 2015. Kodeks ureja dodeljevanje in določanje čezmejnih prenosnih zmogljivosti (ČPZ) za dan vnaprej in znotraj dneva ter predstavlja ključni dokument v želji po oblikovanju enotnega evropskega trga z električno energijo.
Ko govorimo o dodeljevanju ČPZ, govorimo o poenotenju pravil dodeljevanja, uveljavljanju naprednih mehanizmov dodeljevanja, ki temeljijo na t. i. spajanju trgov (angl. Market Coupling). Vse to so procesi, v katere je ELES aktivno vključen že nekaj let ter katerih pozitivni vplivi so za tržne udeležence in končne odjemalce nesporni. Med najpomembnejše tako štejemo:
To je tudi področje, na katerem je bil v zadnjih letih storjen največji korak naprej.
V sklopu priprave na implementacijo CACM GL potekajo številne aktivnosti na dveh področjih: znotraj ENTSO-E in na regionalnih ravneh, zaradi česar so bile ustanovljene številne projektne skupine.
Dokumenti:
Smernice za dodeljevanje dolgoročnih prenosnih zmogljivosti (angl. Forward Capacity Allocation Guideline – FCA GL) pokrivajo področje določanja in dodeljevanja dolgoročnih ČPZ, njihovo dodeljevanje, trdnost in obliko, prav tako kot drugi kodeksi omrežij pa zasledujejo načelo enotnega evropskega trga. Eden od teh ciljev je tudi enotna evropska platforma za dodeljevanje dolgoročnih prenosnih zmogljivosti.
Uredba obravnava področje izravnave, za katero je odgovoren sistemski operater, tudi na področju obračuna odstopanj, za katerega je po slovenski zakonodaji sicer odgovoren operater trga. Ključno sporočilo uredbe je harmonizacija in integracija, tj. delitev energije, tudi zakupa, za izravnavo s sosednjimi sistemskimi operaterji.
Pravila, metodologije in izvedbeni okviri, ki so jih odobrili/sprejeli regulativni organi:
Uredba o vzpostavitvi kodeksa omrežja za zahteve za priključitev proizvajalcev električne energije na omrežje (NC RfG) je začela veljati 17. 5. 2016. Kodeks omrežja opredeljuje podrobne zahteve glede priključitve proizvodnih elektroenergijskih modulov na omrežje in zadeva nove uporabnike, ki se bodo priključevali v elektroenergetsko omrežje.
Uredba o vzpostavitvi kodeksa omrežja za zahteve za priključitev odjemalcev na omrežje (DCC) je začela veljati 6. 9. 2016. Kodeks omrežja opredeljuje podrobne zahteve glede priključitve odjemalcev na omrežje in zadeva nove uporabnike, ki se bodo priključevali v elektroenergetsko omrežje.
Uredba o vzpostavitvi kodeksa omrežja za zahteve za priključitev visokonapetostnih sistemov prenosa z enosmernim tokom na omrežje (NC HVDC) je začela veljati 28. 9. 2016. Kodeks omrežja opredeljuje podrobne zahteve glede priključitve HVDC sistemov na omrežje in zadeva nove uporabnike, ki se bodo v prihodnje priključevali v elektroenergetsko omrežje.
Posamezni kodeksi omrežja, ki se navezujejo na obratovanje prenosnega sistema (planiranje in priprava voznih redov (OPS), varno obratovanje sistema (OS), regulacija frekvence in dimenzioniranje rezerv (LFCR)), so bili konec leta 2015 združeni v enovito uredbo Smernice za obratovanje sistema in prenos električne energije (SO GL). Smernice imajo povsem enako veljavo kot kodeksi, zato jih bo ELES obravnaval enakovredno z drugimi kodeksi omrežja. Uredba SO GL je bila sprejeta 2. avgusta 2017 in začne veljati s 14. septembrom 2017.
SO GL je z vidika obratovanja EES ključen dokument, saj pokriva vse obratovalne tematike od vseh časovnih horizontov planiranja obratovanja in obratovanja v realnem času, relacij z uporabniki omrežja, do odgovornosti za pripadajočo infrastrukturo vključno s fizičnim varovanjem in kibernetsko varnostjo.
Kodeks omrežja o kriznem obratovanju in vzpostavitvi sistema po razpadu (NC ER) je ključen za zagotavljanje zanesljivega obratovanja prenosnega sistema in nemoteno dobavo električne energije po vsej Evropi, saj določa zahteve za upravljanje omrežja in izvedbo ukrepov v kriznem stanju, stanju razpada sistema in pri vzpostavitvi sistema po razpadu. To vključuje pripravo načrtov za preprečitve razpada, za vzpostavitev sistema po razpadu in načrt ponovne sinhronizacije z drugimi prenosnimi omrežji. Hkrati določa tudi nabor podatkov, potrebnih za izmenjavo in procedure obratovanja v kriznih situacijah in analize po kriznih dogodkih.
Dokument je bil sprejet 25. oktobra na sestanku čezmejnega komiteja Evropske komisije in bo predvidoma začel veljati v letu 2017.