Cilj projekta FlexPlan je vzpostaviti inovativno metodologijo in orodje za načrtovanje omrežij. Metodologija in orodje bosta upoštevala možnost uvedbe novih elementov za hranjenje električne energije in virov fleksibilnosti v prenosnih in distribucijskih elektroenergetskih omrežjih kot alternativo gradnji novih vodov. To je skladno tudi s cilji novega svežnja zakonodajnih predlogov Evropske komisije »Čista energija za vse Evropejce«, ki poudarja možnosti uporabe virov fleksibilnosti v fazi načrtovanja in obratovanja omrežja kot alternativo širjenju omrežja.
Glede na to FlexPlan ustvarja inovativno orodje za načrtovanje omrežij, katerega ambicija je preseči najsodobnejše metodologije načrtovanja z vključitvijo sledečih inovativnih funkcij: integrirano načrtovanje prenosnega in distribucijskega omrežja, popolna vključitev okoljskih analiz, verjetnostne metodologije za izredne razmere, ki nadomeščajo kriterij N-1, kot tudi optimalne odločitve za načrtovanje skozi več desetletij. Vendar pa FlexPlan ni omejen le na izdelavo novega orodja, temveč bo v okviru projekta narejena tudi analiza šestih regionalnih primerov, s ciljem prikazati uporabo orodja na resničnih scenarijih kot tudi na prikaz pogleda na načrtovanje omrežij v Evropi do leta 2050. Na ta način skuša projekt FlexPlan odgovoriti na vprašanje, kakšno vlogo bi lahko odigrali viri fleksibilnosti in kako lahko njihova uporaba prispeva k zmanjšanju naložb v načrtovanje, obenem pa ohrani (vsaj) sedanjo raven zanesljivosti elektroenergetskega sistema. Projekt se bo zaključil z oblikovanjem smernic za regulatorje in službe za načrtovanje omrežja pri sistemskih operaterjih prenosnih in distribucijskih elektroenergetskih omrežij.
ELES kot član mednarodnega konzorcija aktivno sodeluje v skoraj vseh delovnih sklopih, še posebej aktivno pa v četrtem delovnem sklopu – WP4 »Pan-evropski scenariji za ciljna leta (2030-2040-2050)« in petem delovnem sklopu – WP5 »Regionalni primeri in ocena prednosti v primerjavi s tradicionalnim načrtovanjem«.
Osebna izkaznica projekta
- Trajanje: 2019–2022
- Vrednost projekta: 4,4 milijona EUR
- Vrednost aktivnosti družbe ELES: 127.156 EUR
- Vir financiranja: Program Obzorje 2020 (Evropska komisija)
- Partnerji: RSE (koordinator), EKC, KU LEUVEN, N-SIDE, R&D NESTER, SINTEF, TECNALIA, TU DORTMUND, VITO, TERNA, REN, ELES, ENEL
- Sodelujoče države: Slovenija, Belgija, Italija, Nemčija, Norveška, Portugalska, Srbija, Španija
- Vloga družbe ELES: sodelovanje v šestih delovnih sklopih projekta s poudarkom na četrtem delovnem sklopu – WP4 »Pan-evropski scenariji za ciljna leta (2030-2040-2050)« in petem delovnem sklopu – WP5 »Regionalni primeri in ocena prednosti v primerjavi s tradicionalnim načrtovanjem«
- Spletno mesto: www.flexplan-project.eu
- LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/flexplan-project/
- Predstavitveni video
Predstavitvena zloženka