Namen varstva okolja je spodbujanje in usmerjanje takega družbenega razvoja, ki omogoča dolgoročne pogoje za človekovo zdravje, počutje in kakovost njegovega življenja ter ohranjanje biotske raznovrstnosti. Zdravo življenjsko okolje je ustavna pravica vsakega državljana Republike Slovenije, ki jo zagotavlja država. Država to osnovno ustavno pravico zagotavlja skozi Zakon o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 92/2013) in njegove podzakonske akte.
Varstvo pred čezmernimi vplivi elektromagnetnega sevanja na okolje izvedbeno opredeljujeta Uredba o elektromagnetnem sevanju v naravnem in življenjskem okolju (Uradni list RS, št. 70/96) ter Pravilnik o prvih meritvah in obratovalnem monitoringu za vire elektromagnetnega sevanja ter o pogojih za njihovo izvajanje (Uradni list RS, št. 70/96).
Upravna ureditev tega področja pri nas je popolnoma primerljiva s priporočili Evropske unije (Priporočila Sveta 1999/519/ES) in Mednarodne komisije za zaščito pred neionizirnim sevanjem (International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection – ICNIRP). Zaradi preventivne naravnanosti naših predpisov je za nove in rekonstruirane daljnovode na posebej občutljivih območjih zagotovljena povečana stopnja varstva pred čezmernimi vplivi elektromagnetnega sevanja. Poleg bivalnih območij so to še območja, namenjena izobraževanju, zdravljenju in rekreaciji, ter območja, kjer se zadržuje večje število ljudi. Na teh področjih so standardi varstva okolja pred elektromagnetnim sevanjem primerljivi z najstrožjimi standardi v svetu.
Nadzor nad obremenjevanjem okolja z elektromagnetnim sevanjem zaradi obratovanja daljnovodov oziroma nad obratovalnimi monitoringi je naloga države. To je naloga Agencije Republike Slovenije za okolje. Obratovalne monitoringe je dolžan zagotoviti upravljavec virov sevanja, njihovo izvedbo pa lahko opravljajo usposobljene organizacije. Te morajo imeti akreditirane preskusne metode po standardu SIST EN ISO/IEC 17025, s čimer se izraža kredibilnost meritev in je hkrati predpogoj za izdajo pooblastila za opravljanje obratovalnega monitoringa. Seznam pooblaščenih oseb in nadzor nad njihovim delom vodi Agencija Republike Slovenije za okolje.
Na pobudo udeležencev posvetov konec leta 2013 in na začetku leta 2014 smo pri Elektroinštitutu Milan Vidmar naročili dodatni obratovalni monitoring elektromagnetnega sevanja dveh obstoječih daljnovodov: DV 220 kV Kleče–Divača in DV 400 kV Beričevo–Divača. V letu 2013 je bil izveden obratovalni monitoring elektromagnetnega sevanja obstoječega daljnovoda: DV 220 kV Beričevo–Kleče. Na podlagi meritev in izračunov je bilo ugotovljeno, da so efektivne vrednosti električne poljske jakosti in efektivne vrednosti gostote magnetnega pretoka manjše od predpisane dopustne mejne vrednosti, ki jih navaja uredba za obstoječe vire sevanja. Za daljnovod 2 x 110 kV Kleče–Okroglo I (SOD) je bi izveden obratovalni monitoring leta 2014. Za daljnovod 2 x 110 kV Kleče–Okroglo II (DONAVA) je bil izveden monitoring leta 2001, naslednji pa je predviden v tem letu (leta 2016).
Družba ELES je pripravljena v skladu s svojo odgovornostjo do družbenega okolja in zaradi skrbi za zdravje, ki jo izražajo civilne iniciative, po potrebi pri pooblaščenem izvajalcu OM EMS naročiti dodatne meritve. Na podlagi predhodnega dogovora bodo pri meritvah lahko navzoči tudi predstavniki lokalne skupnosti in zainteresiranih civilnih iniciativ.
Predstavnike civilnih iniciativ smo povabili na predstavitev metodologije izračuna in meritev elektromagnetnega sevanja prenosnih daljnovodov, in sicer 17. in 19. junija 2014. V sejni sobi RTP Beričevo sta predstavnika Elektroinštituta Milan Vidmar opravila predstavitev in odgovarjala na vprašanja ter nato izvedla tudi demonstracijske meritve električnega in magnetnega polja v Dolu pod traso DV 2 x 400 kV Beričevo–Krško.