V zakladnici znanja predstavljamo zanimive vsebine s področja elektroprenosne dejavnosti.
Kaj je bil vzrok za ločitev evropske interkonekcije na sinhronem območju celinske Evrope 8. januarja 2021?
Ob 25-letnici nacionalnega komiteja mednarodnega sveta za velike elektroenergetske sisteme CIGRE je izšla tudi posebna knjiga z naslovom Življenje elektroenergetske stroke v samostojni Sloveniji 65/25.
Slovenski elektroenergetski sistem je tesno povezan s prenosnimi omrežji sosednjih držav in vpet v energetski evropski trg. Skupaj tvorimo veliko medsebojno povezano omrežje, ki omogoča čezmejno trgovanje z električno energijo.
V pogovoru z Elesovim strokovnjakom mag. Krešimirjem Bakićem boste izvedeli mnogo zanimivosti o spreminjajočih se trendih v energetiki, izumitelju Nikoli Tesli, pomenu njegovih izumov in prihajajoči e-mobilnosti.
Električna omrežja delimo glede na njihovo napetost na: nizkonapetostna, srednjenapetostna in visokonapetostna. Slednje prenosno omrežje v Sloveniji upravljamo v družbi ELES.
iEnergija je izobraževalno-raziskovalna platforma o prožnosti in zanesljivosti oskrbe z energijo. Nastala je pod okriljem projekta EN-LITE. Vabljeni k raziskovanju!
Interaktivno izobraževalno-ozaveščevalno gradivo o sevanju v vsakdanjem življenju je nastalo v okviru projekta EN-LITE. Vabljeni k raziskovanju zanimivih vsebin!
V Sloveniji so najpogosteje uporabljeni daljnovodni stebri oblike jelka, sod, Donava, Y-steber in portalni steber.
Za zagotavljanje varnosti zračnega prometa so zgornji deli daljnovodnih stebrov v bližini letališč pobarvani rdeče-belo, na zaščitne vodnike pa so nameščene tudi rdeče-bele opozorilne krogle.
Nekatere vrste ptic med letom ne opazijo zaščitnih vodnikov, zato smo na zaščitnih vodnikih nekaterih odsekov daljnovodov montirali črno-bele zastavice, ki se zaradi vetra premikajo in jih ptice lažje opazijo.