Sporočila za javnost

S sporočili za javnost medije obveščamo o vseh pomembnih dogodkih v družbi in o dejavnostih za zagotavljanje zanesljivega prenosa električne energije v primeru večjih izpadov daljnovodov iz omrežja.

Implicitno dodeljevanje ČPZ na segmentu trgovanja znotraj dneva na IT-SI meji

Italijanski in slovenski sistemski operater (TERNA in ELES) ter italijanska in slovenska borza (GME in BSP) napovedujejo začetek pilotnega projekta, skladnega z Uredbo Komisije EU 2015/1222 o določitvi smernic za dodeljevanje zmogljivosti in upravljanje prezasedenosti (Uredba CACM), katerega cilj je izboljšati proces dodeljevanja čezmejnih prenosnih zmogljivosti na tržnem segmentu znotraj dneva na IT-SI meji (krajše projekt ID-IA). Navedeni projekt bo v operativni fazi nadomestil obstoječe eksplicitne avkcije na segmentu trgovanja znotraj dneva, ki jih na IT-SI meji izvaja JAO (ang. Joint Allocation Office), z implicitnimi avkcijami. 

Projekt ID-IA je proces spajanja italijanskih in slovenskih lokalnih avkcij na segmentu trgovanja znotraj dneva, ki se ga lahko ponovi v več sejah. Na začetku bosta italijanski seji na segmentu trgovanja znotraj dneva MI2 in MI5 spojeni z ujemajočima sejama avkcij na segmentu trgovanja znotraj dneva na slovenskem borznem trgu, ki bosta uvedeni hkrati z začetkom projekta ID-IA. V nadaljnji fazi razvoja se lahko navedeni projekt razširi tudi na druge MI seje.

Struktura projekta ID-IA bo oblikovana in izvedena na podlagi načel in izkušenj pridobljenih iz projekta spajanja trgov italijanske regije in bilateralnega spajanja trgov na IT-SI meji. Časovni roki za izvajanje implicitnih avkcij na segmentu trgovanja znotraj dneva izhajajo iz italijanskih MI sej na segmentu trgovanja znotraj dneva. Tržni udeleženci bodo imeli možnost trgovanja z urnimi produkti na obstoječi trgovalni platformi, s katero upravljata GME in BSP.

Projekt ID-IA bi se lahko razširil tudi na druge italijanske meje, saj je cilj projekta vzpostavitev regionalnih dražb, ki lahko  dopolnijo sprotno trgovanje znotraj dneva , skupaj z dodelitvijo čezmejnih prenosnih zmogljivosti v skladu  s 63. členom Uredbe CACM.

O PROJEKTU ID-IA

Projektni partnerji so s podpisom Sporazuma o sodelovanju v projektu ID-IA, ki sta ga odobrili italijanska in slovenska regulatorna organa, uspešno zaključili fazo zasnove. S tem so projektni partnerji začeli s fazo implementacije projekta. V fazi implementacije bodo projektni partnerji  tržnim udeležencem zagotavljali ažurne podatke o statusu projekta, njegovem načrtovanju in tehničnih podrobnostih.

Začetek operativnega delovanja projekta je predviden v drugi četrtini leta 2016. Točen datum začetka operativnega delovanja projekta bo, ob predhodni odobritvi s strani italijanskega in slovenskega regulatornega organa, določen po uspešnem zaključku testiranja s tržnimi udeleženci in bo pravočasno posredovan deležnikom trga z elektriko.


Press_release_ID-IA_project_12022016