Obratovanje slovenskega sistema je bilo tudi včeraj v času mrka na Iberskem polotoku nemoteno in brez posebnosti. V družbi ELES smo sicer zaznali nekoliko povišano frekvenco, saj je Iberski polotok do trenutka razpada sistema uvažal energijo, nato pa v danem trenutku uvoza električne energije v te države nenadoma ni bilo več in zato je ostal višek električne energije v preostalem evropskem sistemu, ki pa ga je ta zelo učinkovito in hitro uravnotežil.
Ljubljana, 29. aprila 2025 - Spomnimo, 28. aprila se je kmalu po 12.30 zgodil incident velikih razsežnosti v elektroenergetskih sistemih Španije in Portugalske. Poenostavljeno povedano, zgodil se je popoln razpad elektroenergetskega sistema v obeh državah, popoln električni mrk, ki je delno vplival tudi na delovanje francoskega elektroenergetskega sistema ter za kratek čas povzročil težave v delih Francije, ki ležijo blizu meje s Španijo. Oba sistemska operaterja sta nemudoma začela odpravljati težave in znova vzpostavljati napetost elektroenergetskih sistemov ter do zgodnjega jutra današnjega dne zagotovila dobavo električne energije v veliki večini prizadetih območij.
Vzrok mrka bo uradno in nedvomno znan šele, ko bosta španski in portugalski operater podrobno proučila vse dejavnike, kar pa lahko traja več tednov ali mesecev. Za ilustracijo, poročilo o vzrokih dogodka, ki se je zgodil junija lani na območju Balkana, je bilo denimo objavljeno šele februarja letos.
Pojava, ki ga kot domnevni vzrok za razpad portugalskega in španskega sistema navajajo tamkajšnji mediji, gre za inducirane atmosferske vibracije, v slovenskem prostoru doslej nismo zabeležili v takšnem obsegu, da bi povzročil težave pri delovanju prenosnega sistema. Inducirane atmosferske vibracije so načeloma pojav, kjer lahko hitre spremembe vremenskih razmer, kot so temperatura ali hitrost vetra, povzročijo nihanja v daljnovodih. Te vibracije lahko povzročijo mehanske poškodbe in motnje v električnih sistemih, kar lahko privede tudi do obsežnih izpadov električne energije.
V Sloveniji že več desetletij nismo doživeli popolnega električnega mrka. Zaradi dogodkov na prenosnem omrežju se je zgodilo le nekaj manjših mrkov z zelo omejenimi, lokalnimi posledicami, ki so bile odpravljene v nekaj urah. Zadnji večji električni mrk se je na našem ozemlju zgodil leta 2014, in sicer zaradi ekstremnega žledenja. Vzrok zanj niso bile poškodb električnih naprav v prenosnem omrežju, temveč poškodbe distribucijskih naprav. Sanacija je bila zaradi obsega poškodovanih naprav in neugodnih vremenskih razmer precej otežena in dolgotrajna.
Prehod v brezogljično družbo sicer sistemskim operaterjem predstavlja nov izziv; ob vse večji implementaciji obnovljivih virov energije v elektroenergetske sisteme tudi sistemski operaterji pospešeno investiramo v posodobitve in nadgradnje omrežja, v orodja za obvladovanje obratovanja in predvsem nenehno skrbimo za zanesljivo obratovanje ter tako ohranjamo visoko kakovost delovanja elektroenergetskega sistema. Družba ELES pri tem ni izjema. Načrtovane investicije v naslednji dekadi so opredeljene v razvojnih načrtih družbe (polinkaj Elektroenergetsko omrežje 2025–2034: Zgodovinski razvojni cikel - Sporočila za javnost | Eles d.o.o.). Prav zaradi teh prizadevanj družbe ELES, sistemskega operaterja kombiniranega prenosnega in distribucijskega omrežja, je verjetnost električnih mrkov v Sloveniji majhna, nikoli pa je ne moremo povsem izključiti.
O tem, kaj vse lahko teoretično in načeloma vodi do razpada sistema smo na primeru konkretne situacije na Elesu pojasnjevali lani ob razpadu elektroenergetskega sistema na Balkanu. Preberite: Mrk, ki se mu je Slovenija izognila - Novice | Eles d.o.o.